اقامت از طریق تولد در فنلاند

 توجه داشته باشید که همه کشور ها قوانین خاص مربوط به خوشان را دارند و موضع های متفاوتی دارند. هر کشور باتوجه به اینکه کدام اصل را پذیرفته.  نسبت به آن قوانینی در این مضمون دارند که باید به آنها توجه کرد. به عبارت دیگر پذیرفتن اصالت خاک تنها یک بحث اصلی و مهم است اما باید اصل های فرعی را نیز دانست. بهترین روش جهت اعطای تابعیت کشور مورد نظرمی باشد و اینکه در حال حاضر بیشتر کشورهای دنیا سیستم تابعیت از طریق خون را به رسمیت شناخته شده می دانند.

اصالت خاک:

در قانون سیستم خاک تعریف می شود که بدون توجه به تابعیت پدر و مادر فرزند افراد. با تولد فرزند خود در خاک کشوری می تواند اقامت از طریق تولد را به دست آورد. اما مسئله ای که در اینحا بسیار مهم است. این است که به والدین و دیگر اعضای خانواده بعد از چه مدتی اقامت می دهند. و قوانین مربوط به آن چیست. به دلیل این که فرزند به طور خودکار (صرف نظر از تابعیت والدین خود) تابعیت آن کشور را اخذ می نماید.

اصالت خون:

این تعریف بیان می کند. که اگر پدر یا مادر صرف نظر ازخاک وسرزمینی که در آن حضور دارند. چنانچه تابعیت یک کشور را داشته باشند. فرزند آنها نیز می تواند تابعیت آن کشور را داشته باشد. و تنها از تابعیت پدر ومادرش می تواند اجازه ی داشتن تابعیت را اخذ کند.
به این صورت که نوزاد متولد شده به محض تولد تابعیت را از پدر و یا مادر خود اخذ می نماید. و قانون تابعیت کشور مورد نظر، کشور محل تولد فرزند را ملاک قرار نمی دهد. (قانون ایران این است که فقط پدر فرزند را مورد قبول قرار می دهد وتابعیت مادر فرزند که تابعیت ایرانی دارد قبول ندارد.)
در این باره باید ذکر شود که کشور فنلاند 
در مواجه با اخذ اقامت فنلاند. از طریق تولد فرزند از سیستم خون پیروی می کند. در ادامه سعی شده است. همه مباحث در ارتباط اخذ اقامت فنلاند از طریق تولد فرزند بررسی شود.

 

اقامت کشور فنلاند توسط یکی از روشهای زیر به صورت خودکار برای فرد صادر می شود:

(تمامی این شرایط به تابعیت والدین فرزند و نیز وضعیت تأهل آنها بستگی دارد. و این که حتما باید ازدواج آنها ثبت رسمی شده باشد.)
• فرزندی که خارج از فنلاند متولد می شود، تحت شرایطی که پدر در هنگام ازدواج تبعه فنلاندی باشد.
• مادر فرزند دارای تابعیت فنلاند باشد.
• پدر فرزند دارای تابعیت فنلاند باشد. و بایستی ازدواج رسمی کرده باشند.
• پدر فرزند دارای تابعیت فنلاند باشد. و اگر فرزند در کشور فنلاند در رابطه ای خارج از ازدواج متولد شده باشد. و همچنین پدر بودن او تائید شده باشد.
• پدر پیش از تولد فرزند فوت شده باشد. با این حال او هنگام حیات دارای تابعیت فنلاند بوده.
• پدر پیش از تولد فرزند فوت شده باشد. و فرزند در فنلاند متولد شده و حاصل رابطهای خارج از ازدواج است ولی پدر بودن وی ثابت شده باشد.
• در صورتی که فرزند در فنلاند متولد شود و تابعیت هیچ کشور دیگری را اخذ نکند، تابعیت فنلاند برای او صادر خواهد شد. (در برخی از موارد خاص هم اداره مهاجرت فنلاند تصمیم گیری های لازم را انجام می دهد.
• فرد متقاضی اخذ اقامت فنلاند از طریق تولد فرزند می تواند با داشتن تابعیت فنلاند، تابعیت کشور دیگری را نیز داشته باشد.

مسئله ای که اینجا مطرح می شود پذیرفتن تابعیت دوگانه توسط کشور فنلاند است:

به این صورت که قوانین فنلاند با اخذ تابعیت مضاعف مخالفتی ندارد. بنابراین یک تبعه ی فنلاندی که تابعیت کشور دیگری را دریافت کرده است، تابعیت فنلاندی خود را از دست نخواهد داد. هم چنین افراد برای گرفتن اقامت فنلاند نیازی نیست که تابعیت کنونی خود را از دست بدهند.
• در صورتی که تابعیت فنلاند برای فرزند صادر نشود (براساس نظام قانونی خون) والدین او می توانند از سفارت کشور مبدأ خود برای او گذرنامه دریافت نمایند. جهت اخذ گذرنامه باید از اداره ثبت محلی، گواهی تولد فرزند را دریافت نماید. سپس فرزند متولد شده متقاضی اقامت فنلاند از طریق تولد فرزند احتیاج به یک مجوز اقامت یا حق اقامت ثبت شده به عنوان تبعه اتحادیه اروپا نیاز دارد.
• اگر تابعیت یک کشور عضو اتحادیه اروپا برای کودک صادر شود، از طریق اداره مهاجرت فنلاند  برای کودک اقامت از طریق حق اقامت ثبت شده ی تبعه اروپایی ثبت می شود.

نام فرزند

زبان مادری: زبان اصلی فرزند در خصوص اخذ اقامت فنلاند از طریق تولد فرزند فقط یک زبان را می توان به عنوان زبان اصلی انتخاب کرد.

مذهب

والدین پس از اینکه فرم را با دقت پر کردند. باید آن را امضا نمایند. اگر پدر و مادر رسما ازدواج کرده باشند. بایستی هر دو آنها فرم را امضا کنند.

فرزندخواندگی در فنلاند

این مورد فقط در مورد افراد زیر 12 سال که به فرزندخواندگی گرفته می شوند صدق می کند. افراد بالای 12 سال باید از مراجع دیگر متقاضی اقامت کشور فنلاند باشد. و ابتدا تابعیت فنلاند را دریافت کند.

 

دیگر مقالات مرتبط:

مقالات لیسینینگ
مقالات اسپیکینگ
مقالات ریدینگ

مقالات رایتینگ
مقالات عمومی آیلتس
نظرات و توصیه های امتحانی
نمونه امتحانات آیلتس سراسرجهان

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top