هزینه های زندگی در ترکیه

یکی از مکانهای بسیار زیبای گردشگری برای اقامت، کشور ترکیه میباشد. افراد، کشور ترکیه رابه دلیل نزدیک بودن به ایران، حداقل بودن هزینه ی زندگی و وجه اشتراک فرهنگی که دارد انتخاب میکنند.در این بخش به چگونگی زندگی در کشور ترکیه، خوبی ها و بدی ها و موقعیت های تحصیل و شغل در آن کشور میپردازیم.

 بررسی شرایط زندگی در ترکیه
در قسمت اول این گفتار،آشنایی با مردم و فرهنگ آنها میباشد و در قسمت دوم، به موقعیت زندگی در ترکیه  میپردازیم. موقعیت هایی مانند وضعیت کار در ترکیه، هزینه‌های زندگی ، قوانین همگانی ترکیه، محاسبه شهرهای برگزیده و دیگر معلومات سودمند زندگی، اطلاعات به دست می آورید. قسمت سوم نیز به عیب ها و دشواری های زندگی در آن کشور میپردازیم.

1. ترکیه چگونه کشوری است؟

تنها کشور اوراسیایی در دنیا کشور ترکیه میباشد.  قسمتی از این کشور در قاره اروپا قرار گرفته و عضو گسترده ترین کشورهایی است که به موجب نظام جمهوری تشکیل شده است. دولت حال کشور ترکیه در سال 1923 و به پیشوایی فردی به نام آتاتورک ایجاد شد. این کشور از سه سمت به دریا متصل است: از شمال به دریای سیاه، جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای اژه. کشور‌های اطراف ترکیه از شرق؛ ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان، از شمال غربی؛ یونان و بلغارستان و از جنوب شرقی؛ سوریه و عراق میباشند. اگرچه که پایتخت این کشور آنکارا می باشد، اما بزرگترین شهر این کشور استانبول است. 

ترکیه کشوری با وضعیت هوای گوناگون است. اطراف دریای اژه و مدیترانه، دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای میباشد. اکثر باران های این کشور در اطراف دریای سیاه میباشد و همچنین خشک‌ترین نواحی ترکیه دشت‌های مالاتیه و قونیه هستند. گرمترین ماه سال در ترکیه ماه می و خشک‌ترین ماه، ماه‌های جولای و آگوست هستند. به طور کلی، ترکیه کشوری پر باران است و این نکته مورد پسند افرادی است که به هوای معتدل علاقه دارند.

جمعیت:  جمعیت کشور ترکیه حدود 80 میلیون نغر میباشد. بر طبق دور اندیشی مرکز آمار این کشور،  تا سال 2040  ترکیه به جمعیتی حدود 100 میلیون نفر خواهد رسید. شهرهای پر جمعیت این کشور به ترتیب استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا و آنتالیا هستند.. همچنین کم جمعیت ترین شهر این کشور شهرتونجالی با جمعیت حدود 82 هزار نفر میباشد.

2. مردم ترکیه چگونه اند؟
 مردم ترکیه بسیار خونگرم، مهربان و مهمان دوست هستند  و وجه مشترک زیادی با مردم ایران دارند. این کشور فرهنگ های گوناگونی دارد و دلیل آن مهاجرت‌های بسیار زیاد و تعرض هایی است که در قرن های اخیر به این کشور رخ داده است.

در حقیقت ترکیه ترکیبی از فرهنگ آسیایی و فرهنگ اروپایی است. این مطلب بخشی از آداب و رسوم مردم ترکیه می باشد که خانم‌ها پس از ازدواج،  نام خانوادگی همسرشان را به کار میبرند. برعکس اروپایی‌ها، ترک‌ها دوست دارند روابط طولانی داشته باشند. پس هرچقدر که یک رابطه طولانی‌تر باشد، پیمان دو جانب نیز افزایش میابد. در صده های اخیر نیز رویش و گوناگونی بسیاری در موسیقی و هنر کشور ترکیه تشکیل شده است. به صورتی که موسیقی این کشور آمیخته ای از موسیقی سنتی ترکی، ایرانی، پاپ، آمریکایی و… می‌باشد.

دین و مذهب مردم ترکیه:  تقریبا 47 میلیون نفر از جمعیت این کشور، مسلمان (اهل تسنن) می باشند. و حدود 18 میلیون نفر علوی، حدود 1 میلیون نفر شیعه و حدود 750 هزار نفر پیرو ادیان دیگر یا بدون دین می‌باشند. مسلمانان اهل تسنن ترکیه تابع مذهب های گوناگون سنی هستند ولی از میان آنها حنفی‌ها گسترده ترین فرقه به محسوب میشوند. و بیشتر در مرکز و غرب ترکیه ساکن هستند. وجود مسجدها و کلیساهای تماشایی در کنار یکدیگر نیز نشاندهنده احترام مردم این کشور به دین های گوناگون است.

3. هم اکنون شرایط اقتصادی ترکیه به چه صورت است؟

مورد توجه ترین اصل اقتصادی کشور ترکیه، حرفه گردشگری میباشد. کشور ترکیه نزدیک به 40 میلیون گردشگر در سال دارد که بهره و گردش مالی بسیاری برای این کشور دارد. ترکیه کشوری سنتی-مدرن است و در کل، اقتصاد آن افزون بر حرفه گردشگری بر اساس حرفه کشاورزی ایجاد شده و دایما در حال توسعه می باشد. به صورتی که 35% از نیروی کار این کشور در حرفه کشاورزی اشتغال زایی میکنند. محصولات  پر اهمیت ترکیه ،کتان، تنباکو، زیتون و.. میباشند. همچنین تولید پوشاک، تجهیزات، مواد اولیه و حمل و نقل بین‌المللی نیز از جمله محصولات و خدمات صادراتی ترکیه هستند. واحد پولی این کشور لیر است.

4. شرایط و هزینه زندگی در ترکیه به چه صورت است؟ 

مسلما هزینه‌های زندگی در هر منطقه ای بسته به طرز زندگی فرد، نوع خوراک، پوشاک، محل و منطقه زندگی و… متفاوت است. اما متوسط هزینه ماهانه زندگی در این کشور، تقریبا چیزی در حدود 3.460 لیر برای هر نفر در ماه است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه رایگان می باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه سالانه نزدیک به 10.000 تا 30.000 لیر و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های نیمه خصوصی، سالانه تقریبا 5.000 تا 10.000 لیر است. مقیاس هزینه‌های تحصیل وابسته به رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه است.

5. بهترین مناطق ترکیه برای زندگی کجاست؟

قلب اقتصادی کشور ترکیه، شهر استانبول است. این نام به علت مسیر خاکی و آبی اختصاصی که دارد می باشد. همچنین آنتالیا و ازمیر از مورد توجه ترین  شهرهای تفریحی ترکیه و اولین هدف گردشگری محسوب میشوند. به لین دلیل که مردمی بسیار با فرهنگ و دوست داشتنی، آب و هوای ملایم، سواحل و تفریحگاه‌های زیبا و بافت شهریِ تاریخیِ جذاب دارند.

از شغل هایی که در حال حاضر درآمد نسبتا بالایی مخصوصا برای مهاجران دارد، سرمایه گذاری، آرایشگری، تدریس زبان، هتلداری، مهمانداری و… هستند.

6. معایب و مشکلات زندگی در ترکیه چیست؟

 

پیش از مهاجرت به کشور ترکیه، مسلما باید داده هایی در زمینه شیوه و موقعیت زندگی در کشور ترکیه، مردم آن و… به دست آورید تا در آینده گرفتار شرایط پیچیده نشوید.

زبان ترکی، یکی از دشواری هایی است که افراد دارای زبانهای متفاوت با آن مواجه میشوند.. با وجود اینکه  توانایی  گفتگو کردن با زبان انگلیسی در رابطه با افرادی که با حرفه گردشگری مرتبطند، اغلب مردم ترکیه توانایی وعلاقه ای به  صحبت کردن به این زبان را ندارند. این مبحث می‌تواند برای افرادی که اندیشه زندگی در این کشور را دارند پیچیده شود.

دانستنیهای جذاب:

  • ترکیه یکی از مقاصد پر بازدید دنیا است و بر این اساس مقام ششم جهان را از آن خود کرده است. بنابراین مردم بسیاری تنها با رویکرد توریستی شروع به دریافت اقامت گردشگری کشور ترکیه می‌کنند.
  • در این کشور بیشتر از 80 هزار گونه جانوری زندگی می‌کنند در حالیکه در تمام اروپا فقط 60 هزار گونه جانوری موجود است.
  • مردم ترکیه به صبحانه علاقه زیادی دارند و آن را برای آغاز روز خود الزامی میبینند. به گونه ای که برای آنها مهم نیست آن روز، یک روز تعطیل باشد یا یک روز معمولی. ترک‌ها دست کم حدود 20 دقیقه از وقت خود را جهت خوردن صبحانه صرف میکنند.
  • شهر استانبول یگانه شهری در جهان میباشد که در 2 قاره آسیا و اروپا قرار گرفته است. این شهر در سال 1502 به عنوان پر جمعیت ترین شهر جهان معرفی شد.
  • بر پایه قراردادی که در دوران حکومت پهلوی بین رضا شاه و آتاتورک بسته شد، شهروندان هر دو کشور برای زمانی برابر 100 سال اجازه دارند بدون ویزا به این دو کشور نقل مکان کنند. تاریخ انقضای این قرارداد 10 سال دیگر است.
  • در ترکیه می‌توان با اجاره نامه خانه، اقدام به دریافت اقامت ترکیه با اجاره خانه کرد.
طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top