حمل و نقل در ترکیه

 • در ترکیه وسایل حمل و نقل عمومی  مثل اتوبوس های محلی، تاکسی، مینی بوس، تراموا ، مترو ، دوچرخه و اتوموبیل های اجاره ای وجود دارد .اینکه شما چه وسیله ای جهت جابه جایی خود در سطح شهر انتخاب کنید بستگی دارد که با چه سرعتی می خواهید به مقصد خود برسید .

استانبول از معدود شهر هایی است که تمام وسایل حمل و نقل را در اختیار ساکنین و گردشگران قرار داده است.

برای حمل و نقل آسان حتما استانبول کارت یا کارت حمل و نقل عمومی تهیه و از آن استفاده کنید این کارت به شما این امکان را می دهد که با قیمت های مناسب در سطح شهر جا به جا  شوید .

امنیت حمل و نقل در استانبول

تمام وسایل حمل و نقل استانبول زیر نظر ترافیک شهری و کنترل های ایمنی و امنیتی است و کاملا ایمن می باشند . اما هنگام استفاده مثل همه شهر های دیگر مراقب وسایل ارزشمند و کیف خود باشید .

راهنمای حمل و نقل در استانبول :

مترو : یکی از رایج ترین راه سفر در استانبول مترو است که شما به وسیله آن می توانید به راحتی به قسمتهای مختلف شهر بروید ، به خصوص اگر مسیر شما طولانی باشد . در اوایل سال 2020 هزینه سفر با مترو بیشتر شده و به 5/3 لیر رسیده است . مترو استانبول دارای 6 خط است که با رنگهای مختلفی مشخص شده اند و 4 خط آن به تراموا اختصاص دارد که روی زمین و بیشتر در جنوب قسمت اروپایی استانبول حرکت می کنند .

خط 1 ( آکسارای _ فرودگاه آتاتورک ) : این خط 26/1 کیلومتر است و از آکسارای به سمت فرودگاه آتاتورک حرکت می کند . اکثر مسافران از فرودگاه برای رفتن به مرکز شهر از این خط استفاده می کنند .

خط 2 (ینی کاپی _حاجی عثمان ) : این خط 23/5 کیلومتر است و در سال 2014 با اضافه شدن 3 ایستگاه توسعه یافت و به ینی کاپی رسید . افرادی که می خواهند به میدان تکسیم و منطقه شیشلی بروند از این خط استفاده می کنند .

خط 3 (کرازلی _مترو کنت ،المپیاد ) : کرازلی اصلی ترین ترمینال درون شهری استانبول است و در این خط قرار دارد .

خط 4 (کادیکوی _کاوسان تپه ) : این خط در منطقه آسیایی استانبول است و از ساحل آسیایی بسفر حرکت و به منطقه کاوسان تپه میرسد .

خط 6 ( لونت _ دانشگاه bogazici ) : این خط برای مینی مترو است .

تراموا : ترامواها بیشتر در جنوب بخش اروپایی استانبول قرار دارند که مکان توریستی استانبول است . این وسیله از وسط خیابان های شهر عبور می کند و جدا از اینکه شما را به مقصدتان می رساند باعث می شود که در شهر نیز گشت بزنید .

خطوط تراموا :

خط T1 : از Kabatas به  Bagcilar منتقل می شود که 31 ایستگاه دارد و به 8 نوع دیگر از حمل و نقل عمومی دسترسی دارد . تقریبا به تمام مکان تاریخی استانبول در امینونو Eminonu شامل سلطان احمد ، ایاصوفیه و دلمایاغچه با خط T1 دسترسی دارید .

خط T2 : این خط کوچک و پرکاربرد است که اولین ایستگاه آن تکسیم و آخرین آن تونل است . این خط یکی از جاذبه های گردشگری استانبول است و ظاهر نوستالژیک آن روح زیبایی به خیابان استقلال می بخشد . همچنین این خط به دلیل سنتی بودن همیشه جمعیت زیادی مشتاق سوار شدن به آن هستند و اکثرا شلوغ است .

خط T3 : خط T3 یکی دیگر از خطوط سنتی استانبول است و قدمت آن به چندین دهه می رسد . یکی از جاذبه های این خط بعد از بافت سنتی آن عبور از ساحل است . این خط همچنین یکی ازجاذبه های گردشگری استانبول است .

خط T4 : این خط یکی دیگر از خطوط مهم حمل ونقل استانبول است و از مسجد سلام به توپکاپی و برعکس ادامه دارد . این قطار دارای ایستگاه های زیرزمینی است که به قطار مترو معروف است .خط  T4 مانند خطوط دیگر جاذبه های گردشگری زیادی ندارد و بیشتر توسط ساکنین استانبول استفاده می شود .

خط T5 : این خط 14 ایستگاه دارد که شما را از سواحل اسکله آمینونو به بزرگراه E80 استانبول و ایستگاه علی بیکوی منقل می کند .اگر شما قصد سفر به مناطق شمالی استانبول دارید T5 یکی از مناسب ترین گزینه هاست .

مارمارای : خط مارمارای اولین راه ریلی است که آسیا را به اروپا وصل می کند و یکی از مهمترین خطوط حمل و نقل در استانبول است . طول این مترو 77 کیلومتر است که از زیر تنگه بسفر گذشته و از سمت دیگر دریا خارج می شود .نام این خط ترکیبی است از مارمارا یعنی دریای مدیترانه و رای که واژه ترکی کلمه ریل است . اگر تمایل به استفاده از مارمارای را نداشتید متروباس ها نیز بخش آسیایی و اروپایی این شهر را به هم وصل می کنند .

متروبوس : متروبوس به عنوان راه ارتباطی شرق و غرب استانبول  در اغلب نقاط مهم این  شهر ایستگاه دارد . جدا از مسیری که از روی پل های استانبول عبور می کند خطوط حرکتی خودش را دارد . متروبوس ها جزو ناوگان حمل و نقل دولتی است . برای پرداخت کرایه متروبوس ها می توانید از دو روش خرید بلیط از ایستگاه و استانبول کارت استفاده کنید .

در روش اول می توانید از طریق باجه های خرید بلیت در هر ایستگاه مبلغ 1.40 لیر پرداخت کرده و بلیت تهیه کنید . رانندگان مترو بوس به ندرت وجه نقد دریا فت می کنند اما می توان با پرداخت 1.50 لیر بطور مستقیم از راننده خودرو بلیت خریداری کرد .

روش دوم استانبول کارت : بهترین روش پرداخت کرایه استفاده از استانبول کارت است زیرا این کارت برای تمام وسایل حمل و نقل عمومی استانبول مثل مترو ، متروبوس ، تراموا و برخی کشتی های مسافرتی قابل استفاده است . همچنین استفاده از استانبول کارت به صرفه تر است و هزینه های شما را کاهش می دهد .

اتوبوس : جزو محبوب ترین وسیله حمل و نقل است که معمولا برای سفرهای طولانی یا بیشتر از 4 ساعت استفاده می شود .همه شهر های ترکیه اتوبوس های محلی زیادی دارند که ارزان و به صرفه هستند . می توانید بلیت اتوبوس هوشمند تهیه ، آن را شارژ اعتباری کنید و علاوه بر اتوبوس ها در مترو ،تراموا ، مترو باس و کشتی ها از آن استفاده کنید .

دلموش : دلموش ها برعکس سایر وسایل حمل و نقل با پول کار می کنند . بعد از سوار شدن دلموش باید به راننده مقصد و تعداد مسافر را بگویید و راننده در صورت اضافه بودن باقی پول را به شما پس می دهد . مسیر حرکتی دلموش ها مشخص است اما ایستگاهی ندارند . برای سوار شدن ، جلوی دلموش دست خود را بلند می کنید و پس از توقف سوار می شوید .

تاکسی : تاکسی گرفتن سریع ترین راه برای رسیدن به مقصد است اما استانبول شهر بزرگ و شلوغی است به همین علت ترافیک های بسیار سنگینی دارد در نتیجه نمی تواند فکر خوبی باشد . تاکسی ها بصورت شبانه روزی در سطح شهر هستند و شما به راحتی می توانید در ایستگاه های تاکسی و خیابان به آنها دسترسی یابید . 

نکاتی برای تاکسی گرفتن در ترکیه :

 • سوار تاکسی های رسمی و تاکسیمتردار شوید
 • به محض سوارشدن از راننده بخواهید تاکسیمتر خود را روشن کند
 • کرایه در روز و شب فرق دارد
 • از گوگل مپ استفاده کنید تا تاکسی به بهانه ی گم شدن از شما پول بیشتری نگیرد
 • پول تاکسی را باید با لیر پرداخت کرد
 • همراه خود پول خورد داشته باشید
 • عوارض بزرگراه یا پول به عهده شماست

تاکسی دریایی (deniz taksi) :

در شهرهای بزرگ ساحلی از تاکسی آبی استفاده میشود . استانبول نیز از این دسته شهرها به حساب می آید و ایستگاه های گوناگونی مثل ایستگاه ببک ، ایستگاه باهچه شهیر ، جزیره بیوک آدا و ...برای این نوع تاکسی ها است . با استفاده از این تاکسی ها شما راحت و با سرعت بالا به مقصدتان می رسید

قطار :

قطار یکی از وسیله های حمل ونقل دیگر در ترکیه است . turkiye cumhuriyeti devlet demiryollari اسم راه آهن دولتی ترکیه است و با نام TCDD نیز شناخته می شود . در این راه آهن حمل و نقل بار و مسافر انجام میشود و با آن به مرکز 30 شهر میرسید . این راه آهن به 4 مقصد قطار سریع السیر دارد . خطوط سریع السیر در زیر نام برده شده است :

 • آنکارا _ استانبول
 • آنکارا _ اسکی شهیر
 • آنکارا _ کنیا
 • کنیا _ استانبول

علاوه بر این مسیرها مسیر پر اهمیت دیگری وجود دارد که آن مسیر قطار تهران _ آنکارا است . این قطار در6 شهریور 1398 افتاح شد و بعد از آن هر هفته 250 مسافر با آن جابه جا می شوند .

هواپیما :

پرسرعت ترین روش حمل و نقل استفاده از خطوط هوایی است . ساکنان ترکیه نیز برای سفرهای خود از هواپیما استفاده می کنند زیرا قیمت آن با توجه به مزیت هایی که دارد بسیار مناسب است . بطور مثال پرواز ازمیر _ استانبول با استفاده از هواپیما یک ساعت است اما همین مسیر با اتوبوس 10 ساعت است .

اجاره خودرو در ترکیه :

 

 

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top