ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در کشور عمان به خاطر سیاست های بسیار خوب این سرزمین جهت جذب سرمایه گذارهای بین المللی و دستیابی های مورد قبول به اقتصادهای عظیم، مورد توجه بیشماری از تاجرهای ایرانی و غیر ایرانی خارجی واقع شده است.

کشور عمان که  در شبه جزیره ی عربستان واقع شده است و به عنوان یک کشور پادشاهی شناخته می شود . از جهت وسعت به عنوان دومین کشورپهناور این منطقه  به شمار می آید .  این کشور از نظر مو قعیت جغرافیایی  در شرق شبه جزیره عربستان واقع شده است، که از شرق به دریای عرب و از شمال به دریای عمان می رسد ،  همچنین  از  سمت جنوب با یمن و از  جهت غرب با عربستان سعودی و امارت متحده عربی همسایگی دارد.  نام  عمان که سالها قبل از اسلام بر این کشور نهاده شده بود  برگرفته از نام  شخصی به همین اسم است.  که  گفته می شود  از نوادگان ابراهیم (ع)  و فرزند قحطان است.  کشور عمان همچنین راه های دسترسی متنوعی به کشور های اقتصادی بزرگ  این منطقه مانند عربستان و امارات دارد. رفت  و آمد ازمسیر های جاده ای، راه آهن ،دریا و راه های هوایی  دسترسی به  به این کشور ها را  میسر کرده است. 

 شرایط اقتصادی و سیاسی نیز در  عمان بسیار مناسب و قابل توجه است.  این کشور همچنین  دارای بستر مناسبی برای معاملات تجاری است.  این شرایط  و ویژگی ها فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران و کارآفرینان  حتی از راه دور و دور کاری بوجود اورده است.  تلاش قانونگذار های این کشور در جهت بوجود آوردن محیطی دوستانه و مناسب برای کار و فعالیت های تجاری است. 

به همین جهت این کشور اقدام به فراهم آوردن شرایط  مناسبی برای حضور سرمایه گذاران خارجی و همچنین سرمایه گذاران  ایرانی  نموده است که تعدادی از آنها را در این زیر نام برده ایم:

با ثبت شرکت در یکی از مناطق آزاد عمان (در ادامه این مناطق را بطور کامل معرفی خواهیم کرد) شما به مدت 50 سال از پرداخت مالیات معاف خواهید بود.
امکان افتتاح حساب برای افراد خارجی با ثبت شرکت در عمان.
در این کشور سیاست هایی اتخاذ شده است تا امکان تامین نیروی انسانی و یا حتی محل کار با هزینه مناسب برای سرمایه گذاران فراهم گردد.

 • معافیت از پرداخت مالیات در کشور عمان  تا پنجاه سال تنها با ثبت شرکت در یکی از مناظق آزاد ( که در ادامه به طور مفصل به معرفی این مناطق خواهیم پرداخت).
 • فرآهم ساختن امکان برخورداری از حساب توسط اتباع خارجی در صورت ثبت شرکت.
 • میسر ساختن شرایط و کاهش هزینه برای اتخاذ  نیروی کار و فراهم کردن  محیط کار توسط  سرمایه گذارانی که قصد فعالیت در این کشور را دارند. 

 

دلایل ثبت شرکت در کشور عمان 

کشور پهناور عمان به دلیل داشتن شرایط خوب سیاسی لقب سوئیس خاورمیانه را گرفته است. به همین سبب افراد خارجی به خصوص ایرانیان اقدام به ثبت شرکت در این کشور کرده اند. که این اقدام  دلایل مختلفی دارد ، در زیر به برخی از این دلایل می پردازیم:

 1. تمایل به تلاش در فضای جدید برای کسب و کار به دلیل ناامیدی از شرایط کاری در ایران 
 2. فراهم بودن شانس موقیت در کشور عمان به دلیل وجود شرایط مناسب مهاجرت
 3. امکان خرید ملک و افزایش سرمایه از این طریق
 4. وجود فضای امن در این کشور و امکان بازنشستگی در آن 
 5. شرایط مناسب کشور عمان به عنوان واسطه بین کشور های همسایه ی خود و افزایش سود و سرمایه از این راه
 6. قرار گرفتن این کشور در لیست سایر کشورهای اروپایی
 7. متنوع بودن امکان فعالیت و سرگرمی برای افراد در کشور عمان

 

عمان از جهت خط مشی و ثبات سیاسی 

 

از آنجا که سرمایه‌گذار های ایرانی اغلب تمایل به سرمایه گذاری در کشورهایی دارند که دارای روابط سیاسی خوبی با کشور ایران داشته باشند، ما در این مقاله با  ذکر نکاتی در مورد سیاست های خارجی کشور عمان به توضیح جهت گیری سیاسی عمان نسبت به ایران می پردازیم.

 روابط  صلح آمیزسیاسی عمان با ایران 

کشور عمان از نظر روابط سیاسی دارای سیاستی محافظه کارانه در برخورد با مسائل سیاسی منطقه و بین المللی است که همین امر باعث افزایش شهرت آن شده است. که در سالهای اخیر، برخلاف سایر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس  با وجود مناسبات مسقط و تهران دچار تنش های کمتری شده است. از این جهت این کشور به سبب مناسبات نزدیک با تهران برای مسقط  مستقل از عربستان است.

کشور عمان از مدت‌ها پیش مناسبات سیاسی خود را با کشورهای غربی نظیر آمریکا و سایر کشورهای اروپایی حفظ کرده است. علاوه بر آن، عمان با سایر کشورها نیز روابط خوبی برقرار کرده است. در حقیقت، این کشور در روابط سیاسی خود با سایر کشورها از سیاست موازنه استفاده می‌کند. کشور عمان همچنین موفق به حفظ روابط سیاسی خود با کشورهای اروپایی و آمریکا و سایر کشورهای غربی شده است. د واقع این کشور سیاست موازنه با سایر کشور ها را پیش گرفته است.

کدام کشور ها بیشترین میزان سرمایه گذاری در عمان را دارند؟

کشور هایی از قبیل آمریکا و انگلیس دارای بیشترین آمار سرمایه گذاری در عمان را دارا هستند.  که این سرمایه گذاری ها شمار زیادی از توریست ها را به کشور عمان جذب کرده است. . هرچند  تعداد توریست ها نسبت به سایر کشور هایی که در همسایگی عمان هستند کمتر است. ولی دارای افزایش به صورت صعودی است.

 

روابط عمان با غرب، روسیه و چین

کشور عمان همیشه در تلاش است که علی رغم تنش ها و خبرهای موجود در منطقه و بین الملل روابط این کشور را با سایر کشورهای غربی از جمله امریکا و کشور های اروپایی حفظ کند و همینطور به حفظ  خط مشی سیاست کشور خود  با منطقه تلاش می کند. بنابراین کشور عمان روابط خوبی با کشور های اروپایی و امریکا و حتی چین و روسیه دارد.  و همچنین دارای موقعیت استراتژیک مهمی در دریای عمان و خلیج فارس است. 

 کشور عمان با وجود دارا بودن موقعیت جغرافیایی خوب در دریای عمان و خلیج فارس، قصد دارد به دوراز جنجال ها و تنش های سیاسی منطقه باشد.  علی رغم تلاش برخی از کشور ها برای آسیب به کشور عمان، این کشور توانسته است در حفظ موقعیت خود دور از تنش های موجود در منطقه و بین الملل بتواند حضوری مستقل در این منطقه داشته باشد.

عمان بااینکه دارای موقعیت عالی در دریای عمان و خلیج فارس است تمام تلاش خود را میکند  تا از هر نوع جنجال‌آفرینی و بحران‌سازی منطقه‌ای و سیاسی دور باشد. با این وجود کشورهایی هم بوده اند که قصد آسیب زدن به عمان را داشتند اما کشور عمان با تلاش های بسیار خود موفق شده است که با حفظ موقعیت خود نقش کاملا مستقلی داشته باشد .

 عمان یکی از  کشورهای  مهم شورای همکاری خلیج فارس می‌باشد که دارای روابط پایدار با جمهوری اسلامی ایران است. این نکته را در نظر داشته باشید  که با ثبت شرکت در عمان  یا ایجاد شعبه بیزینس و تجارت در آن می توانید به بازارهای جهانی آن ورود کنید .

قوا نین انتخاب نام تجاری برای ثبت شرکت عمان:

در  عمان انتخاب نام تجاری تابع قوانین خاصی است که در ادامه به آن ها اشاره میکنیم:

 • عربی بودن نام تجاری و مطابقت آن با آداب و سنن عمومی کشور
 • عدم ثبت قبلی آن در وزارت تجارت عمان
 • امکان استفاده از کلمه عمان یا عمانی برای شرکت‌ها یا موسساتی با سرمایه ۵۰۰۰۰ ریالی یا بالاتر
 • امکان استفاده از نام رودخانه‌ها و شهرها و مکان‌های معروف کشورهای عربی در نام تجاری
 • عدم استفاده از نام شخصیت‌هاي ممتاز بر پایه تخصص از قبیل ابن النافیس و ابن هیثم
 • امکان استفاده از عنوان ابو برای سرمایه‌گذاری که می‌خواهد اسم دختر یا پسر خود را بر روی نام تجاری استفاده کند 

شروط ثبت غیرحضوری شرکت در عمان و مدارک مورد نیاز:

اگر یک سرمایه‌گذار ایرانی تمایل  به ثبت غیرحضوری شرکت در عمان باشد، فقط ۷۰ درصد سود شرکت را به خود اختصاص می‌دهد. مابقی سود به طرف عمانی مورد توافق تعلق می‌گیرد. همچنین  یکی از قوانین ثبت شرکت در کشورعمان است و عمل کردن به آن لازم است.

 چنانچه ثبت شرکت در مناطق آزاد انجام شود، صد در صد سود متعلق به طرف ایرانی است و اصلا نیازی به طرف دوم قرارداد نخواهیم داشت. البته، برای ثبت شرکت در این مناطق وجود پروپوزال قوی الزامی است که مورد تایید هیئت تصمیم گیرنده این مناطق قرار بگیرد. این موضوع را در نظر بگیرید  که تمامی مراحل ثبت شرکت، اخذ اقامت و تحویل زمین در مدت ۴۵ روز قابل انجام است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت عمان نیز لازم است همان مدارک ثبت شرکت حضوری ارائه می‌شود که تمامی کارهای اداری آن با ارائه وکالتنامه به وکیل یا هر فرد دیگری انجام می شود. برای انجام مراحل ثبت نیز پیمودن مراحل ذیل لازم است.

​مراحل ثبت شرکت در عمان:

 •  افتتاح حساب و مبلغ سرمایه شرکت را به این حساب واریز کنید. با ارائه پرینت حساب بانکی، محاسبه سهام شرکت به ریال کشور عمان و با نرخ بانک جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود.
 • در اداره امور مالیات عمان کار های  ثبت نام را انجام دهید.
 •  چند نفر کارمند استخدام کنید و آنها را در اداره کل تامین اجتماعی عمان ثبت نام کنید.
 • یک بیزینس پلن یا طرح تجاری تهیه و ارائه کنید تا توسط اداره کل ثبت شرکت‌های تجاری در کشور عمان تایید شود.
 • سپس، درخواست و برنامه‌ریزی خود را برای ثبت شرکت در اداره کل ثبت شرکت‌های کشور عمان ارائه دهید.

 دیگر مزایای ثبت شرکت در عمان :

 1. اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در عمان
 2. افتتاح حساب بانکی بین المللی
 3. اتباع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس GCC اجازه مالکیت 100 درصد ثبت شرکت در عمان دارند.
 4. عمان دارای سه منطقه آزاد تجاری برای ثبت شرکت  و چندین ناحیه صنعتی است که به شرکت های خارجی، حق مالکیت خارجی، تا 50 سال معافیت مالیاتی، حمایت های ویژه زیرساختی ارائه می دهد.
 5. ثبت شرکت در عمان با مسئولیت محدود LLC متحمل پرداخت مالیات تکلیفی، سود سهام، اموال یا مالیات بر ارزش افزوده نمی باشد.
 6. عمان تمایل به تکرار موفقیت دبی است و به ادامه آزاد سازی و رشد 7% برای آینده قابل پیش بینی پرداخته است.
 7. مخارج دولتی نمایانگر 32% از کل تولید داخلی این کشور است. اخذ قراردادهای دولتی می تواند فوق العاده پرسود باشد. شرکت های خارجی مجری قراردادهای دولتی می تواند 100% مالکیت خارجی داشته باشند.
 8. هزینه های نیروی کار و هزینه های ثانویه از قبیل دفترکار کمتر از دبی می باشد.

ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان:

 کشور عمان دارای چندین منطقه آزاد تجاری و صنعتی است. تعدادی از این مناطق در حال حاضر فعال هستند  و تعدادی دیگر نیز در برنامه های توسعه دولت عمان قرار دارند.

 • منطقه آزاد صحار
 • منطقه آزاد مسندم
 • منطقه آزاد المزیونه
 • منطقه آزاد ریسوت
 • منطقه آزاد صلاله

​عمان هم  مانند سایر کشورها دولت از کسب و کارها و شرکت هایی که در مناطق آزاد تاسیس می شوند حمایت ویژه می کند. علاوه بر بخشودگی مالیات که بدان  بانک توسعه صادرات عمان، صادرات کالا از عمان را حمایت می کند. در زمینه صادرات عمان تنها کشور حوزه خلیج فارس است که بیمه های اعتباری صادرات اعطا می کند. همچنین در این منطقه امکان تأمین اعتبار برای صادرات با بهره های مناسب و عادلانه نیز وجود دارد و ارائه پوشش بیمه صادرات به تولیدکنندگان برای مقابله با خطرات احتمالی و کمک به تولیدکنندگان برای اخذ وام از بانک های تجاری با نرخ سوبسیددار نیز انجام می شود.

قوانین ثبت شرکت در عمان:

 •  با توجه به قوانین عمان، برای ثبت شرکت در عمان، طرف ایرانی 70% و طرف عمانی 30% از سهام شرکت را دارا می باشند که این درصد تنها به دلیل وجود قوانین عمان برای ثبت شرکت مطرح شده است. اما طرف عمانی طبق قراردادی که با طرف ایرانی منعقد می کند هیچ حق دخالتی در مدیریت و سود شرکت نخواهد داشت و طرف عمانی پیرو این قرارداد، تنها به دریافت پولی به صورت ماهانه یا سالیانه اکتفا کرده و در مسائل داخلی شرکت حق هیچ گونه دخالتی ندارد.
 • افراد خارجی بدون اخذ گواهی تجارت از وزارت بازرگانی و صنایع قادر به فعالیت تجاری یا مشارکت در فعالیت تجاری عمان نمی باشند.
 • گواهی فعالیت های تجاری در عمان که توسط سازمان های تجارت عمان صادر می گردد، تنها به کسانی تعلق می گیرد  که سرمایه موجودی آنان کمتر از مبلغ 150000 ریال (ریال عمان) و یا درصد مشارکت های خارجی آنان بیش از 49 درصد نباشد، چرا که درصد مالکیت خارجی در موقعیت های خاص ممکن است افزایش یابد.
 •  سرمایه گذاران خارجی مجوز 100 درصد مشارکت در پروژه های پیشرفت اقتصادی که توسط شورای توسعه ملی مورد تایید واقع می شود را دارند که حداقل سرمایه موجود برای این امر بایستی 500000 ریال (ریال عمان) باشد. تنها هزینه سالیانه برای مالک ایرانی شرکت، هزینه اسپانسر عمانی است.
 • مالیات سالیانه برای شرکت ها در عمان 0% می باشد.
 • پروانه شرکت هر پنج سال یک بار تمدید می شود.

انواع شرکت هایی که درعمان به ثبت می شوند:

 • 100% سهامدار عرب

با این روش ثبت شرکت در عمان  یک نفر تبعه عمان به عنوان مالک اسمی شرکت انتخاب می شود. این روش شامل دریافت دو ساله کارت عمان و افتتاح حساب بانکی و کلیه امور مالی و کاری از طریق ثبت شرکت می شود. با وکالت نامه تام الاختیار از فرد عمانی به شما واگذار می شود هزینه ثبت در این روش نسبت به سایر روشها بسیار معقول تر و مطمئن تر می باشد.

 • سهامدار ایرانی

در این روش 3 نفر به عنوان سهامدار می توانند به شرکت ورود کنند و از تمامی مزایای ثبت شرکت در عمان بهره مند شوند . با این نوع ثبت شرکت در عمان، سهامداران می توانند برای افراد خانواده اقدام به اخذ کارت اقامت کنند.

 • 70%عرب و 30 % ایرانی

یک نفر سهامدار ایرانی به شرکت ورود میکند و کارت اقامت یکساله دریافت می کنند و از کلیه مزایای ثبت شرکت و افتتاح حساب بهره مند می شوند. با اقامت در عمان شما می توانید  ویزای شینگن و ویزای انگلیس و کانادا را به راحتی دریافت کنید. مدت زمان انجام این کار یک هفته طول می کشد.

مراحل ثبت شرکت در عمان:

 • نوشتن برنامه تجارت یا بیزینس پلن برای ثبت شرکت
 • سپرده گذاری سرمایه شرکت در بانک (مدت زمان انجام آن یک روز می باشد و هیچ هزینه ای در قبال آن اخذ نخواهد شد)
 •  ثبت شرکت (مدت زمان انجام آن 7 روز می باشد).
 • ثبت شرکت در اداره مالیات (مدت زمان آن 1 روز بوده و هزینه ای نخواهد داشت).
 • ثبت نام کارمندان شرکت (مدت زمان انجام آن یک روز و بدون اخذ هزینه است).

نکته: افتتاح حساب بانکی مستلزم داشتن پاسپورت، مدرک ثبت تجاری، اساسنامه شرکت و همچنین مدرکی مبنی بر اثبات اسکان در این کشور است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در عمان:

 • اسکن پاسپورت موسس، سهامدار و مدیر عامل شرکت 
 • ارائه نام شرکت، نوع شرکت و زمینه فعالیت شرکت 
 • گرید چهار ، سه، دو، اول و ممتازشرکت  نسبت به سرمایه مشخص می شود.
 • ارائه حداقل دو نام انتخابی برای نام شرکت 
 • نیاز به کفیل عمانی ندارد و ایرانی ها می توانند با سهم صددرصد ایرانی شرکت ثبت کنند.
 • مشخص کردن مدیر عامل شرکت.

نکته :باوجود اینکه فعالیت در برخی حوزه‌ها نیازمند شریک عمانی است، اما به صورت کلی ثبت شرکت در عمان برای ایرانیان کفیل نیاز ندارد.

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top